Hra je prirodzenou súčasťou ľudského života. Najmä detského. Prostredníctvom hry si deti dokážu osvojovať nové zručnosti a získavať nové skúsenosti. Je pre nich zábavou, relaxom i spoločenskou aktivitou. V posledných rokoch si čoraz väčší priestor získava hranie hier na počítačoch, mobiloch a hracích konzolách.
Pozrime sa na dôvody, prečo sú hry pre naše deti atraktívne:
Všímajme si, aké hry hrá naše dieťa (rozdelenie hier podľa žánru):
Aké sú negatívne stránky hrania pc hier?
- Deti sú veľmi náchylné opakovať po osobách, s ktorými sa dokážu stotožniť. Väčšina násilných hier umiestňuje hráča do pozície strelca či iného vykonávateľa násilných činov, čím vytvára spojenie medzi agresorom z hry a hráčom ovládajúcim hru.
- Deti sa ľahšie a dobrovoľnejšie učia, ak za svoje snaženie dostanú odmenu. Násilné hry poskytujú veľké množstvo odmien najnásilnejšiemu či najagresívnejšiemu hráčovi, čím ďalej podporujú tieto črty, keď sa hráč snaží získať ďalšie a ďalšie odmeny.
- Násilné PC hry zvyšujú tep, krvný tlak, hladiny adrenalínu a testosterónu. Počas hry je fyziologický stav dieťaťa/hráča veľmi podobný stavu osoby počas boja.
- Deti a dospievajúci, ktorí sa frekventovane venujú online hrám, mávajú častejšie zhoršené interpersonálne vzťahy, bývajú vo zvýšenej miere úzkostní.
- Hranie takýchto hier zvyšuje hráčovo vnímanie nepriateľstva zo strany jeho blízkych. Názor, že okolitý svet je nepriateľskejší, vyúsťuje do agresívnejšieho správanie detí, depresie, negatívneho sebavnímania a odmietania spoločnosti.
- Ďalším negatívom je sociálne riziko počítača. Dieťa, žiak odkázaný len na počítač môže byť ochudobnený o životne dôležité skúsenosti.
- Množstvo času, ktorý venujú týmto hrám, sa u nich odrazí aj v zhoršení školského prospechu, mávajú tiež časté problémy vo vzťahoch s najbližšími, v rodine.
- Časté a pravidelné hranie môže viesť k vytvoreniu závislostí. V ojedinelých prípadoch pravidelné hranie – bez prestávok môže viesť dokonca k smrti.
- Je tu aj zdravotné riziko - zanedbávaná a zhoršená je hygiena, bývajú problémy so spánkom, problémy so stravovacími návykmi (deti sa jednoducho popri hraní zabudnú najesť), zhoršený zrak, bolesti hlavy, pri dlhodobom hraní pc hier bol preukázaný aj vzostup obezity, nadváha detí, ťažkosti so šijou a bedrovou chrbticou, zlé držanie tela.
Počítačové hry však nemajú len negatívne stránky ale aj pozitívne. V mnohom však záleží od výchovy, prostredia, psychického stavu jedinca, kamarátov, druhu hry, ktorú preferuje, koľko času jej venuje a množstva ďalších faktorov. Zaobchádzanie s počítačom je v súčasnosti nevyhnutná súčasť základného vzdelania a počítačová gramotnosť sa stala dôležitou súčasťou gramotnosti jedinca.
Pozrime sa aj na kladné stránky hrania PC hier:
Ako rodič (ale aj dieťa) rozpozná, či je hra bezpečná alebo nie?
Organizácia Interactive Software Federation of Europe (Európska interaktívna softvérová federácia – ISFE) vyvinula jednotný vekový klasifikačný systém s názvom PEGI. K tejto federácií patrí veľké množstvo firiem zaoberajúcimi sa hrami. Spomínaný systém PEGI slúži na to, aby sa deti nestretli s hrami, ktoré nie sú pre ich vekovú kategóriu vhodné.
Klasifikácia počítačových hier podľa systému PEGI:
Rozpoznanie podľa vekových kategórií:
3: Toto označenie znamená, že danú hru by nemalo hrať dieťa mladšie ako 3 roky. Obsah hier, označených týmto ratingom je považovaný za vhodný takmer pre všetky vekové skupiny. Istá úroveň násilia je (v humornom kontexte) akceptovateľná (Bugs Bunny alebo Tom & Jerry).
7: Toto označenie znamená, že danú hru by nemalo hrať dieťa mladšie ako 7 rokov. Hry, ktoré by mohli byť normálne ohodnotené nálepkou PEGI 3, ale obsahujú scény, ktoré môžu naháňať hrôzu.
12: Toto označenie znamená, že danú hru by nemalo hrať dieťa mladšie ako 12 rokov. Tieto hry môžu zobrazovať určitou mieru násilia, stále však iba voči fantazijným postavám. Nahota môže byť do určitej miery zobrazená, prípadné vulgárne prejavy musí byť mierne a bez sexuálneho významu.
16: Danú hru by nemalo hrať dieťa mladšie ako 16 rokov. Tento rating upozorňuje na to, že násilie alebo sexuálne aktivity sú v hre zobrazené rovnako, ako v reálnom živote. V hre teda môžeme vidieť používanie tabaku a drog, a vykreslenie kriminálnych a sexuálnych aktivít.
18: Klasifikácia pre dospelých je aplikovaná, ak je v hre prítomné zobrazenie hrubého násilia alebo špecifických druhou násilia.
hra obsahuje nepekné slová
hra obsahuje zobrazenie násilia
hry, ktoré nabádajú alebo vyučujú hazardné hry
hra môže byť strašidelná alebo môže vyľakať malé deti
hra sa zmieňuje o drogách alebo zobrazuje užívanie drog
hra zobrazuje nahotu a/alebo sexuálne správanie alebo sa zmieňuje o sexe
hra obsahuje zobrazenia alebo materiály, ktoré môžu nabádať k diskriminácii
Ak je online hra na webstránke označená ako „PEGI OK“, znamená to, že túto hru môžu pokojne hrať hráči všetkých vekových kategórií, pretože neobsahuje žiaden nevhodný obsah. Hra teda NESMIE obsahovať žiaden z nasledovných prvkov: - násilie, sexuálna aktivita alebo sexuálne narážky, nahota, nadávky, hazardné hry, propagácia alebo užívanie drog, propagácia alkoholu alebo tabaku a strašidelné scény – a teda hra je pre teba vždy vhodná.
Ako viem, že moje dieťa môže byť závislé od počítačov a počítačových hier?
Rozlíšiť hranicu medzi koníčkom, odpočinkom od závislosti môže byť veľmi ťažké. Avšak, môžeme u detí sledovať určité príznaky závislosti na PC a PC hrách:
Ako predchádzať závislosti na počítačových hrách?
Budeme Vám veľmi držať palce, aby ste to s dieťaťom v dnešnej digitálnej dobe zvládli v rámci prijateľných možností!
Spracovala: Mgr. Dominika Briliaková
Použité zdroje:
Kačinová a kol. – Mediálna výchova pre 9. ročník, 2007
Benkovič a kol. – Počítačové hry, dôsledky na život a fungovanie mladého jedinca, 2011
Kinčík – Násilie v počítačových hrách
http://poradenskecentrum.cz/pocitacova-zavislost.html
https://vlcata.sk/vplyv-hier-na-psychiku-a-spravanie-deti/
https://oskole.detiamy.sk/clanok/pocitacove-hry-a-ich-vplyv-na-dieta