bg
boy
Rastiemie. Učíme sa. Športujeme. Vyhrávame.
girl boy
Rastiemie. Učíme sa. Športujeme. Vyhrávame. Rastiemie. Učíme sa. Športujeme. Vyhrávame.

Do roku 1918

Keby sme chceli podrobne rozpísať históriu vzniku školstva, museli by sme načrieť hlboko do minulosti. Prelomovú úlohu pre naše dejiny snáď zohral Karol VI. Habsburg – cisár Rakúskej monarchie, ktorý celý svoj život zasvätil uznaniu dokumentu „Pragmatická sankcia „.
Vďaka nemu sa na trón Rakúska dostala Mária – Terézia, ktorá okrem iných zreformovala aj školstvo. Reforma školstva - Ratio educationis, položila základy vyspelejšieho školstva. Zaviedla systém dedinských škôl. Zároveň vytvorila ucelenú schému vzdelávania od najnižšieho až po univerzity.
Jej syn a zároveň následník Jozef II zaviedol do praxe povinnú školskú dochádzku v celej Rakúskej monarchii. Do nej, ako vieme, zapadlo aj Uhorsko, ktorého súčasťou bola aj Hornouhorská oblasť – teda územie patriace dnešnému Slovensku (od roku 1867 – Rakúsko- Uhorsko).

Školská kronika, alebo informácia o tom, kedy vznikla škola v Námestove, žiaľ nie je. Takže nie je známy počiatok najzákladnejšej výučby v Námestove. Predpoklad hovorí asi o roku 1849, kedy pravdepodobne vznikla jednotriedna rímsko-katolícka škola. Vraj bola umiestnená v richtárskom byte pri fare a učil v nej vtedajší organista Zaštrovský. Toho si občania tak vážili, že mu dali vyhotoviť pamätnú tabuľu. Bola v maďarčine a po vzniku ČSR ju museli odstrániť. Postupne sa škola zmenila na dvojtriednu. Zároveň sa hľadali nové priestory. Triedy boli umiestnené v rôznych súkromných bytoch – v rechtorovke, na Mláke, na Vyšnom konci ..... Až v roku 1877 postavili nový murovaný dom, v ktorom mala byť umiestnená škola, ale požiar, ktorý zlikvidoval tretinu Námestova tomu zabránil.

Dom bol znovu postavený v roku 1878 a na jeho I. poschodí umiestnili školu. V roku 1899 sa škola rozšírila na tri triedy. Učitelia, ktorí tu postupne učili, chceli odísť, lebo tu 4 roky nedostávali plat. Rímsko – katolícka školská stolica, ktorej škola patrila, ju odmietla financovať. Chceli, aby trovy prešli na obecný úrad. Obec však peniaze nemala a tak podala návrh, na jej poštátnenie. To vyhovovalo maďarským úradom, ktoré ju v roku 1907 prevzali. V škole sa začalo učiť v maďarskom jazyku. Tým došlo k pomaďarčovaniu obyvateľstva Námestovo.

Počas I. svetovej vojny zostala škola bez učiteľov, lebo jeden odišiel na vojnu, druhý ušiel do Maďarska a tretia, Alžbeta Mojová, ktorá dočasne prevzala správu školy, ešte v roku 1914 bola preložená na iné miesto.

Kontaktujte nas

Napíšte nám. Radi odpovieme.

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Kliknutím na tlačidlo "Súhlasím" vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím